Konkurs na komiks

 

Regulamin konkursu na krótką formę komiksową inspirowaną twórczością i życiem Antoniego Janusa:

„Powstaniec z Grodziska niczym bohater Hollywoodzkich filmów”

 

Regulamin konkursu – do pobrania

 

O Antonim Janusie, powstańcu wielkopolskim, którego losy mogłyby stać się kanwą dla hollywoodzkiej produkcji, opowiada mgr Grzegorz Kubacki z PAN Biblioteki Kórnickiej.

 

 

 

Portret i biografia Antoniego Janusa

 

Antoni Janus

 

            Niemiecka czerwona rewolucja 1918 roku, która w swym efekcie doprowadziła do podpisania traktatów kończących I wojnę światową, oraz wybuch Powstania Wielkopolskiego, rozpoczęła się od buntu marynarzy w Kilonii. Jednym z inicjatorów tegoż buntu był pochodzący z podgrodziskich Kobylnik Antoni Janus. To on na spotkaniu grodziszczan w dniu 12 listopada był również jednym z inicjatorów powstania Rady Żołnierskiej.
  •  Janus pod koniec listopada 1918 roku wyprawia się konno do pobliskiej Opalenicy, gdzie na rynku dokonuje zniszczenia pomnika postawionego przez pruskich okupantów na pamiątkę zwycięstwa w wojnie francusko-pruskiej z lat 1870-1871. W okolicach Porażyna dowodząc niewielkim oddziałem zatrzymuje 4 pruskie pociągi wojskowe i w ten sposób pozyskuje broń dla formującej się kompanii powstańczej pod dowództwem Józefa Skrzydlewskiego.
  • 27 grudnia 1918 roku wpada do pruskiego Urzędu Miejskiego w Grodzisku, gdzie w obecności landrata, oraz zdezorientowanych żandarmów niemieckich zdejmuje ze ściany portret Cesarza Wilhelma II i wyrzuca go przez okno. Jedyną reakcją prusaków na to wydarzenie miało być… rozpłakanie się.
  • W trakcie obrony dworca w Rakoniewicach, która nie szła po myśli powstańców grodziskich, niczym bohater westernów, wyciąga dwa kolty i maszerując na polu walki strzela to z jednego to z drugiego raniąc kolejnych pruskich żołdaków i przechylając szalę zwycięstwa na korzyść Polaków.
  • Wzięty do niewoli, po bitwie pod Jaromierzem, ucieka z więzienia w Sulechowie zabijając strażnika który miał się opiekować tylko nim. Skazany na potrójną karę śmierci –  ucieka próbując porwać samolot stojący na lotnisku. Niestety samolot nie miał paliwa…
  • Wieziony na miejsce stracenia ucieka po raz kolejny i w aurze lokalnego bohatera dociera do Grodziska w maju 1919 roku.
  • 23 lata później Antoni Janus, jako były powstaniec wielkopolski, trafia do obozu w Auschwitz gdzie ginie w marcu 1942 roku.
Bibliografia:
Grodziski Słownik Biograficzny Powstańców Wielkopolskich 1918-1919 roku. Grodzisk Wlkp., 2014.
Biblioteka Kórnicka
BK 11055, Skrzydlewski Kazimierz, „U progu wolności”.
BK 1106, Skrzydlewski Tadeusz, „Orle szpony nam urosły”.
Grzegorz Kubacki 
Dział Udostępniania i Informacji Naukowej
Biblioteka Kórnicka 

 

“Grodziski Słownik Bibliograficzny Powstańców Wielkopolskich 1918-1919 roku” – fragmenty.

 

Już wkrótce więcej materiałów pomocniczych, dotyczących biografii i realiów życia Antoniego Janusa.