Od Gdyni do Tarnopola, od Poznania do Pińska, II Rzeczpospolitą zamieszkiwały tysiące ubogich, bezrobotnych i bezdomnych żyjących na taczkach, w rozsypujących się ruderach i jamach wykopanych w ziemi. Ich życie udokumentowali reporterzy przedwojennej prasy.

Warszawa

Grupa dzieci z bezrobotnych rodzin podczas zabawy przed prowizorycznymi namiotami mieszkalnymi na terenie osiedla dla bezdomnych w pobliżu Dworca Gdańskiego na Żoliborzu (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygn. 1-P-2441, domena publiczna)
Dwaj chłopcy przy koledze śpiącym w niecce fontanny na pl. Bankowym, 1925 r. (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygn. 1-P-2247, domena publiczna)
Baraki w Annopolu k. Warszawy (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygn. 1-U-6624, domena publiczna)