Facebook-icon
Hrabia Tytus

Upamiętniamy Powstanie Wielkopolskie

Tuż po feriach „tytusowa” drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Bytyniu rozpoczęła przygotowania do II etapu Konkursu Historycznego „Tytus”. Tym razem zadaniem było upamiętnienie Powstania Wielkopolskiego, biorąc pod uwagę szczególnie region, w którym znajduje się nasza szkoła.

W pierwszej kolejności nasza szkolna drużyna stworzyła prezentację multimedialną „Powstanie Wielkopolskie w gminie Kaźmierz”. Przedstawione zostały w niej sylwetki mieszkańców gminy Kaźmierz, który brali udział w powstaniu. Wśród nich znaleźli się  Franciszek Przybylski,  Bogusław Łubieński czy Antoni Stróżyk.  Drugą część prezentacji stanowią miejsca pamięci o Powstaniu Wielkopolskim w naszej gminie – przede wszystkim Pomnik Powstańców Wielkopolskich w Kaźmierzu, a także grobowce powstańców na cmentarzach parafialnych w Kaźmierzu i Bytyniu.

Wszystko to zostało zaprezentowane pozostałym uczniom podczas zajęć w świetlicy i na lekcjach historii.

Kolejnym pomysłem zespołu było stworzenie opowieści o Powstaniu Wielkopolskim dla naszych najmłodszych kolegów i koleżanek z klasy I i III. Tekst opowiadania stworzyliśmy wspólnymi siłami. Postanowiliśmy przedstawić je w formie teatrzyku Kamishibai. Ilustracje do opowieści stworzyła Maja Sidorowicz, a o wydarzeniach Powstania Wielkopolskiego opowiedziała Magda Borucka. Widownia z zaciekawieniem i skupieniem słuchała opowieści. Spodobała się zwłaszcza forma jej zaprezentowania. Na koniec nasi słuchacze otrzymali zadanie, aby pamiętać i opowiadać o Powstaniu Wielkopolskim, tak by nie zostało zapomniane.

Dołączone pliki
Udostępnij
Autor:
Olga Kaczmarek
Adres strony www autora:
sp.bytyn.pl
Adres email autora:
olga2221@wp.pl